„Pristávame.. Zapnite si bezpečnostné pásy, prosím!“

 

Do cieľovej destinácie máš ešte približne 30 minút, avšak letušky ťa už teraz pýtajú, aby si si zapol bezpečnostný pás, narovnal sedadlo, vytiahol okennú clonu a všetko na podlahe vsunul pod sedadlo pred tebou alebo úložného priestoru nad hlavou.

Prečo ťa nenecháme dopozerať svoj film v pohodlnej polohe a načo vôbec chceme od teba, aby si vytiahol okennú clonu? Neboj sa, lietadlo kvôli zatiahnutej clone na okne určite nespadne, no to neznamená, že jej vytiahnutie nie je dôležité. Je za tým teda logický dôvod, ktorý ti ale vysvetlím v tomto článku. 😊

“letectvo sa riadi mottom: múdry sa učí na chybách druhých”

Aj letectvo sa musí riadiť určitými nariadeniami a predpismi, ktoré sú dokonca až na medzinárodnej úrovni. To znamená, že aerolinka si sama neurčuje, aké minimálne zabezpečenie kabíny pred vzlietaním alebo pristávaním je dostatočné na to, aby sa predišlo akýmkoľvek nepriaznivým situáciám. Skôr by som povedala, že práve letectvo sa riadi mottom: múdry sa učí na chybách druhých, a preto akákoľvek zlá skúsenosť, ktorá zapríčinila (alebo skoro zapríčinila) tragédiu u jednej spoločnosti, sa okamžite implementuje do predpisov a nariadení tak, aby sa v budúcnosti už neopakovala.

V letectve teda oblasť bezpečnosti riadi najmä Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo (ICAO), ktorá stanovuje globálne pravidlá a štandardy a následne národné organizácie zabezpečujú ich dodržiavanie a implementáciu na národnej úrovni. V rámci Spojených arabských emirátov toto postavenie zastáva GCAA (Asociácia všeobecného civilného letectva).

O tom, ako fungujú tieto organizácie ťa však zaťažovať nebudem. Dôležité je si však uvedomiť, že za každým naším krokom teda stojí nejaké autoritatívne rozhodnutie.

Poďme si teda spolu povedať, čo všetko obnáša zabezpečenie kabíny lietadla pred jeho vzlietnutím alebo pristávaním.

Či vzlietame alebo pristávame, vždy musí mať každý cestujúci zapnutý bezpečnostný pás, sedadlo vo vzpriamenej polohe, predmety na zemi vsunuté pod sedadlom pred ním alebo v úložnom priestore nad hlavou, ale taktiež operadla na ruky musia byť v sklopenej polohe a okenné clony úplne vytiahnuté dohora.

 

  1. Zapnutie bezpečnostných pásov

V prvom rade treba uviesť, že ide o jeden z najdôležitejším bezpečnostných opatrení.

Ak by som teda mala vychádzať len z vlastných skúseností, odporúčala by som mať pás zapnutý POČAS CELÉHO LETU. Prečo? Let samotný sa totiž skladá z troch fáz: 1. vzlietanie, 2. fáza, počas ktorej lietadlo letí v určenej výške (v angličtine ako „cruise“) a 3. pristávanie.

Počas vzlietania a pristávania dochádza k najväčším zmenám v rýchlosti a smere lietadla. Tieto fázy sú najkritickejšie a ak by sa niečo stalo, bezpečnostný pás zabezpečí, aby sme sa udržali na mieste a ochránili si svoje zdravie a život.

Nestalo sa mi len raz, kedy cestujúci bol doslova frustrovaný z toho, že ho nútim si zapnúť bezpečnostný pás. Vždy si však poviem, že si vlastne len neuvedomuje možné riziká, a tak aj napriek jeho negatívnemu postoju nad ním stojím až do doby, kým si ten pás nezapne.

Taktiež sa mi stalo, že tesne pred reálnym pristátím matka poslala svoje dieťa na wc alebo jedna mamička dokonca podávala svoje bábätko cez 2 rady dozadu. Úplne by stačilo ťažšie pristátie a to dieťa im mohlo vypadnúť z rúk rovno na sedadlá alebo podlahu. Nechcem si ani predstaviť, čo by sa mohlo stať tomu dieťaťu.

Oh a to ešte nehovorím o prípadoch ako tento, kedy so mnou cestujúci doslova vyjednával spôsobom, že ak mu tie dvere neodomknem, tak sa mi rovno vyští na podlahu 😊. A.k.a práca s ľuďmi.

“bezpečnostný pás je potrebné mať po celú dobu letu, a to aj v prípade, ak svetelné znamenie je zhasnuté”

Obyčajný cestujúci si však neuvedomuje, že niekedy môže dôjsť aj k situácii, kedy piloti zhodnotia, že lietadlo nemôže vzlietnuť, a tak v najväčšej rýchlosti na dráhe zrazu začne prudko brzdiť (tzv. rejected take-off). Rovnaká situácia môže nastať aj opačne, keď počasie nepovoľuje lietadlu bezpečne pristáť, a tak sa môže stať, že lietadlo po tom, ako sa len dotkne zeme, opäť okamžite vzlietne (tzv. rejected landing). Dôjde teda v oboch prípadoch k prudkým zmenám rýchlosti alebo smeru letu, ktoré nás môžu veľmi ohroziť, a to aj napriek tomu, že ide vlastne o bezpečnostné manévre, ktoré predchádzajú ďaleko nebezpečnejším situáciám.

V uvedených prípadoch ide však len o menej tragické situácie, a teda treba myslieť aj na to, že lietadlu sa môžu prihodiť aj rôzne technické problémy, ktoré môžu následne vyžadovať aj okamžitú evakuáciu lietadla. V takomto prípade dostatočné zabezpečenie kabíny zohráva kľúčovú úlohu. O tom však bližšie napíšem neskôr.

“Ideálna evakuácia by nemala trvať dlhšie ako 90 sekúnd.”

Prečo som však uviedla, že bezpečnostný pás je potrebné mať po celú dobu letu, a to aj v prípade, ak svetelné znamenie je zhasnuté?

Počas letu totiž môžeme zažiť aj turbulencie, ktoré sú predvídateľné, ale aj nepredvídateľné. Počas tých predvídateľných, piloti vopred zapnú svetelné znamenie a my letušky prejdeme cez kabínu, aby sme sa uistili, že všetci cestujúci majú zapnuté bezpečnostné pásy a nikto v tú dobu nepoužíva wc. Avšak čo ak prídu tie, o ktorých piloti vopred nevedeli? Ak by šlo len o také ľahšie alebo stredné turbulencie, tak riziko nejakej ujmy je veľmi nízke, no ak by sme mali skúsenosť, že by sa lietadlo prepadlo o niekoľko metrov naraz, okamžite by sme vyleteli do vzduchu a hlavou alebo telom sa udreli o strop kabíny. Toto by pri takom silnom náraze mohlo spôsobiť veľmi vážne zranenia, ktoré niekedy môžu vyústiť až k tomu najhoršiemu.

 

  1. Voľný priestor pod nohami a sedadlo vo vzpriamenej polohe

Umiestnenie všetkých vecí pod sedadlo pred tebou nie je len o zabezpečení tvojho pohodlia počas letu. Opäť tu zohrávajú úlohu turbulencie, počas ktorých by voľné predmety v kabíne mohli byť veľmi nebezpečné a mohli by spôsobiť zranenia. Ruksak zasunutý pod sedadlom rozhodne do vzduchu nevyletí.

Čo však v prípade, ak dôjde k evakuácii? Predstav si, že sedíš pri okne a vedľa teba sú ďalšie 2 miesta, na ktorých sedia cestujúci, ktorí tieto pokyny vôbec nerešpektujú. Niečo sa stane a ty len počuješ „Evacuate, evacuate!“. Ideálna evakuácia by nemala trvať dlhšie ako 90 sekúnd, no ty sa pri tej rýchlosti a chaose potkneš ešte aj o tašky nezodpovedných ľudí. Aj takéto banality teda vedia veľmi skomplikovať už aj bez toho dosť vážnu situáciu.

Poďme si teraz niečo povedať o polohe sedadla.

Ak je sedadlo v optimálnej polohe, tak nielen, že bezpečnostný pás správne plní svoju funkciu, ale aj cestujúci za tebou majú viac priestoru, čo opäť uľahčuje evakuáciu lietadla. Ak by bolo teda sedadlo naklonené, tak by mohlo brániť ďalším cestujúcim v pohybe a celé by sa to len spomalilo. Preto mysli na to a nedovoľ, aby pasažier pred tebou toto pravidlo porušoval už len kvôli tvojej bezpečnosti! 😊 Taktiež je vhodné poznamenať, že sedadlá sú navrhnuté tak, aby vo vzpriamenej polohe poskytovali cestujúcim najlepšiu stabilitu, a preto ich naklonením sa môže znížiť ich schopnosť absorbovať nárazy, s čím následne súvisí aj slabšia ochrana cestujúcich.

Na obrázku môžeš vidieť názornú ukážku ako to teda nemá vyzerať. Sedadlá majú byť naopak v jednej línii.

 

  1. Operadlá na ruky v sklopenej polohe

Aj tu platí, že ide o dôležité bezpečnostné opatrenie. Sklopené operadlá nielen, že zabezpečia rovnomerné rozdelenie miesta medzi cestujúcimi, ale plnia aj opornú funkciu, ktorá sa prejaví pri sedení, ale aj vstávaní.

 

  1. Okenné clony

A dostávame sa k asi najzaujímavejšej časti tohto článku. Nie raz som sa totiž stretla s tým, že cestujúci si myslia, že ak nevytiahnu okennú clonu pri vzlietaní alebo pristávaní, tak lietadlo môže spadnúť. Nie je tomu tak. Pri tak pokrokovej technológii, aká je používaná v letectve, by bolo naozaj zvláštne, aby obyčajná plastová okenná clona dokázala ohroziť let. Okenné clony sú však dôležité z úplne iných dôvodov.

“Cestujúci sú našimi očami.”

Povedzme si narovinu, ktorý človek sa nebude pozerať von oknom pri vzlietaní alebo pristávaní, ak tú clonu má vytiahnutú? Ako som už písala, vzlietanie a pristávanie sú najkritickejšie fázy letu, kedy sa môže niečo stať. Cestujúci tak pri týchto fázach sú najlepšími pozorovateľmi a vedia nám preto okamžite sprostredkovať informácie, ak si všimnú, že sa udialo niečo neobvyklé. Takto teda okamžite zistíme, ak by začal horieť motor, ak by sme trafili kŕdeľ vtákov, ale aj čokoľvek iné. Samozrejme, že technické vybavenie lietadla je natoľko vyspelé, že piloti by o týchto situáciách boli informovaní aj samotným systémom lietadla, avšak aj tu platí, čím viac informácií, tým väčšia pravdepodobnosť, že sa príjmu tie najvhodnejšie opatrenia.

Taktiež v prípade núdzového pristátia nám okenné clony umožňujú vidieť, kde sa momentálne nachádzame a aké sú okolité podmienky, čo môže byť kľúčové pri rozhodovaní o tom, ako a cez ktoré dvere je najvhodnejšie evakuovať lietadlo. Okrem uvedeného však okenné clony zabezpečujú aj osvetlenie v kabíne v prípade, ak by došlo k výpadku elektriny alebo núdzovému pristávaniu za zníženej viditeľnosti.

Taaak a teraz už vieš, prečo všetky tie opatrenia, avšak nepovedala som ti, prečo s nimi začíname tak skoro.  😊 Pripravenie kabíny/lietadla na pristátie je veľmi dôležitý postup, ktorý však musí byť dokončený v dostatočnom predstihu pred tzv. touchdown-om. Spravidla u všetkých aeroliniek ide o výšku 10 000 stôp nad morom (3 000 m), kedy už cestujúci, ale aj posádka musia sedieť na svojich miestach a piloti musia byť informovaní o tom, že lietadlo je teda zabezpečené a pripravené pristáť.

Počas tejto prípravy môže dôjsť k rôznym situáciám a taktiež pri predstave množstva osôb, ktoré sú tým-ktorým lietadlom prepravované, je potrebné začať tak skoro, ako je to nevyhnutné. Tu podotýkam, že naše lietadlá lietajú spravidla vo výške okolo 35 000 až 40 000 stôp nad morom, a preto bude rozdiel aj v tom, kedy sa s prípravami začína u nás a kedy u iných aeroliniek. Na našom lete sa teda môžeš stretnúť s tým, že vetu „Pristávame.. Zapnite si bezpečnostné pásy, prosím!“ budeš počuť kľudne aj 30 minúť pred reálnym pristátím.

Verím, že tento článok bol pre teba istým prínosom a ak si myslíš, že by si ho mali prečítať aj ďalší, určite ho zazdieľaj. 😉 Taktiež ak máš k nemu akékoľvek otázky, tak neváhaj komentovať alebo mi napísať na môj instagram nela_balas.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top