Predstav si prácu, pri ktorej sa tvoj „office“ nachádza tisíce metrov nad zemou, kávu ti občas rozlejú turbulencie a tvoja dochádzka je meraná v letových hodinách. Táto práca je často považovaná za prestížnu a atraktívnu, plnú luxusu a exotických destinácií, avšak málokedy sa hovorí aj o jej temnejších stránkach. Preto si poďme ešte viac spolu priblížiť život letušky.
V tomto článku ti úprimne napíšem, čo milujem na svojej práci, ale aj to, akými výzvami musíme pri nej prechádzať a taktiež sa nevyhnem najčastejším dôvodom, prečo túto prácu niektoré letušky nevydržia robiť dlhodobo. 🙂 Aby som však článok udržala v čo najviac objektívnej sfére, opýtala som sa na názory aj mojich kolegýň – Anny, Naty, Alex a Janky, ktoré sú v tejto brandži minimálne 1 rok. Budem preto zdieľať prevažne názory, na ktorých sa väčšina zhodneme.
Cestovanie
“Cestovanie, možnosť vidieť svet, spoznávať nové kultúry a skúšať rôzne kuchyne, je naozaj veľká výhoda. Pravidelne sa však spája so stresom a nespavosťou, ktorú za tým druhí nevidia.”
Jedným z najväčších benefitov práce letušky je samozrejme cestovanie. Vidieť 7 divov sveta a pritom nezaplatiť ani cent za letenky a prevažne luxusné ubytovanie v destinácii, je teda naozaj veľká výhoda, avšak treba si uvedomiť aj čo to obnáša. Častokrát totiž máme v destinácii len 24 hodín na oddych.
Týchto 24 hodín však začne plynúť od času pristátia lietadla v destinácii a končí hodinu a pol pred plánovaným odletom. Tu si však málokto uvedomuje, že po prílete do destinácie trvá spravidla aj vyše hodiny kým vystúpia všetci pasažieri, my dokončíme svoje povinnosti a kým prejdeme cez pasovú kontrolu. Ďalej nastúpime do autobusu, ktorý nás odvezie na hotel, pričom táto cesta taktiež môže trvať 10 minút, ale aj 2 hodiny (ako napr. v Moskve v najväčšej špičke).
Týchto 24 hodín (určených na oddych) nám však plynie aj v čase, keď už máme nejaké povinnosti – príprava na let, cesta na letisko. Koniec koncov náš deň v destinácii môže byť tak skrátený priemerne aj o 3-4 hodiny + čas na spánok. Taktiež môže nastať situácia, kedy má let meškanie a náš čas na oddych sa ekvivalentne tomu skráti. Predsalen na druhý deň nemôže lietadlo odletieť neskôr len preto, aby sme si my dlhšie oddýchli, a preto ver, či nie, ale ani my nie sme nadšené z toho, ak lety meškajú 😊.
Aby si si to ale vedel/a lepšie predstaviť, tak ti uvediem názornú ukážku toho, ako vyzeral môj layover v Toronte. Toronto má u nás nočný/skorý ranný odlet s tým, že na letisku musíme byť už o 1 v noci. Na let som sa začala chystať už o 23:00, čiže cca v čase, v ktorom bežne chodím spávať. Let do Toronta trvá 14 hodín, pričom v destinácii pristaneme ráno okolo 10 miestneho času a na hotel sa dostaneme za cca hod a pol (vrátane pásovej kontroly a pod.). Z toho vyplýva, že od času, kedy sa začnem chystať na let, až po príchod na hotel môže ubehnúť kľudne aj 20 hodín. A to ešte nehovorím o tom, že častokrát ani nezaspím pred nočným letom.
Prišla som teda do Kanady a mala jedinečnú možnosť sa ísť pozrieť na Niagarské vodopády, kde len cesta tam trvá okolo 2 hodín. Keďže ďalší deň sme už odlietali naspäť do Dubaja, tak jedinou mojou možnosťou bolo ísť na výlet hneď po príchode na hotel. V týchto prípadoch sa teda častokrát prekonávame a bývame hore aj viac ako 30 hodín. S výletmi je však spojený aj stres, ktorý pociťujeme z toho, že stále prepočítavame kedy sa vrátime späť na hotel a či budeme mať dostatok času na odpočinok.
V závere by som ale povedala, že cestovanie, možnosť vidieť svet, spoznávať nové kultúry a skúšať rôzne kuchyne, je naozaj veľká výhoda a milujem ju na tejto práci asi najviac. Pravidelne sa však spája so stresom a nespavosťou, ktorú za tým druhí nevidia. 24 hodín nie je až taká dlhá doba na to, aby sme destináciu teda preskúmali dôkladne, a tak si pravidelne vyberieme len jedno alebo pár blízko pri sebe sa nachádzajúcich miest a zvyšok si necháme na inokedy alebo sa jednoducho vrátime cez našu dovolenku. Musím ale dodať, že samozrejme mávame aj dlhšie layover-y, ale tých je rozhodne menej.
“Je pravda, že letušky majú nárok na letenky zadarmo, avšak iba 1-krát do roka.”
Zárobok
Ďalšou veľkou výhodou je zárobok. Vzhľadom k tomu, že práca letušky je považovaná za rizikové zamestnanie, bolo by veľmi smiešne, ak by sme neboli aj dostatočne finančne ohodnotené. Keďže nám zamestnávateľ poskytuje aj ubytovanie a transport z domu do práce a naopak, vieš si pri tomto povolaní ušetriť pekné peniažky. Na druhej strane však musím uviesť, že atrakcie, výlety a jedlo v destináciách si hradíme samé. Nie žeby som to očakávala od zamestnávateľa, ale skôr poukazujem na to, že tým, že sme stále v novom prostredí, máme potrebu všetko vidieť, všetko skúsiť, s čím sú spojené aj vyššie výdavky.
Je to úplne to isté, ako keď sa ty vyberieš na dovolenku a niečo si z nej chceš odniesť, pričom nezáleží na tom, či pôjde o suvenír alebo spomienku, no len s tým rozdielom, že my takto MESAČNE navštívime až 7 rôznych destinácii a to chcenie je pri každom novom, ešte nepoznanom mieste.
Letenky
A čo také letenky? Určite si počul/a o tom, že letušky majú nárok na letenky zadarmo. Je to pravda, avšak iba 1x do roka 😊. Ostatné si musíme hradiť samé, no aj napriek tomu máme naozaj vysoké zľavy. U nás si môžeme vybrať či chceme 90%-nú alebo 50%-nú. Možno sa pýtaš, kto by si chcel kúpiť letenku za 50% ak môže iba za 10% z ceny. Niekedy sú však lety takmer plné a preto ak chceme mať istotu, že sa na let aj dostaneme, tak si spravidla kúpime drahšiu letenku, ktorú nám niekedy vedia hneď potvrdiť (drahšia letenka ma vyššiu prioritu). Tieto zľavy však máme aj u partnerských spoločnostiach. Pre predstavu uvediem, že spiatočná letenka pri mojej 90%-nej zľave do Budapešti ma vyjde okolo 150 eur. A ešte jedna podstatná vec, tieto zľavy máme aj pre svojich manželov, deti, rodičov a súrodencov, ale aj pre priateľov s tým rozdielom, že priateľom môžeme kúpiť iba letenku za 50%-nú zľavu a ich počet máme na rok obmedzený.
Voľno
Určite jednou z našich výhod je aj veľa voľna. Mesačne to priemerne vychádza okolo 15 dní. Za mesiac júl som mala dokonca 18 dní voľna, pričom k tomu nepočítam môj 48 hodinový layover na Miami. Naopak do týchto dní počítam aj tzv. rest days, to sú dni určené na odpočinok s nasledujúcim nočným/skorým ranným odletom, ale aj dni kedy priletím okolo polnoci, a teda mám ešte celý deň pred sebou. Veľa voľna nám preto dáva priestor na sebarozvoj, koníčky alebo pracovanie na plnení ďalších snov. Paradoxom však je, že aj napriek toľkým dňom voľna je ťažké sa pravidelne stretávať s priateľmi, pretože naše rozvrhy sú takmer úplne odlišné.
Samotársky život
“Naučíte sa v práci komunikovať s kolegami ako s najlepšími kamošmi, no akonáhle pristanete naspäť v Dubaji, tak sa vaše cesty rozídu tak, že niektorí sa doslova nevedia už ani pozdraviť.”
Týmto teraz premostím na jedno z naopak najväčších negatív, ktorým je samotársky život. Letuška nemá toľko možností si vytvoriť hlboké priateľstvá a spravidla má okolo seba len zopár blízkych, ale množstvo povrchných kamarátstiev. Povrchných nemyslím falošných, ale takých, kde ste spoznali osobu, avšak nebola príležitosť k tomu, aby sa vaše priateľstvo prehĺbilo natoľko, aby ste spolu udržiavali pravidelný kontakt. Vyjdete si raz za čas von, nemáte problém s dôverou, no je tam stále akási bariéra, pocit toho, že ste si cudzí. Keďže sa človek prirodzene potrebuje raz za čas aj socializovať, je pre nás úplne bežné si zájsť na večeru/drink s „kamoškou“, ktorú sme predtým videli jedenkrát za život.
Na fotke nižšie som s Annou, s ktorou sme sa spoznali práve vďaka tejto práci. Paradoxom je, že obe pochádzame z rovnakého mesta, chodili sme na rovnakú školu a máme veľa spoločných priateľov, no aj napriek tomu sme o sebe predtým nevedeli.
Tým, že aj kolektív v práci sa zakaždým mení, tak sa naučíte v práci komunikovať s kolegami ako s najlepšími kamošmi. V realite to ale vyzerá tak, že počas letu a layoveru tvoríte partiu ľudí pôsobiacu navonok ako najlepší priatelia, ktorí zdieľajú svoje zážitky, ale aj osobné problémy, dávajú si navzájom rady, emočne sa podporujú, no akonáhle pristanete naspäť v Dubaji, tak sa vaše cesty rozídu tak, že niektorí sa doslova nevedia už ani pozdraviť. Toto je úplne bežné a zo začiatku mi naozaj robilo problém si na správanie niektorých ľudí zvyknúť. Zároveň však musím povedať, že vďaka tomu, že pravidelne stretávame ľudí s rôznymi príbehmi, máme aj možnosť si vytvoriť naozaj silné priateľstvá, ktoré verím, že môžu trvať dlhodobo, avšak ako som písala, týchto ľudí nestretneme každý deň. Taktiež práca so stále iným kolektívom môže niekedy privodiť aj ťažké chvíle na lete. Keďže sa medzi sebou nepoznáme, môže to vyústiť aj v nedostatočnú synchronizáciu a následne je cítiť napätie.
“Letuška nemá toľko možností si vytvoriť hlboké priateľstvá a spravidla má okolo seba len zopár blízkych, ale množstvo povrchných kamarátstiev.”
Vzťahy
Častokrát sa ma pýtajú, či si viem predstaviť mať vzťah pri tomto povolaní. Tu odpoviem čisto len za seba, že rozhodne áno, avšak rozhodne nie s niekým z oblasti letectva a musel by žiť so mnou v Dubaji. Akonáhle by som mala za partnera stewarda alebo pilota, bolo by za mňa veľmi komplikované vzťah udržiavať. Naopak ak by to bol niekto mimo tejto oblasti, tak pri toľkých dňoch voľna čo mám, by sme mali dostatok času na seba, na zbieranie spoločných zážitkov, čo je pre mňa veľmi dôležité.
“Za mesiac júl som mala dokonca 18 dní voľna, pričom k tomu nepočítam môj 48 hodinový layover na Miami.”
Udalosti – svadby, narodenie detí, krstiny, sviatky
Ďalším negatívom sú udalosti, o ktoré prichádzame. Toto negatívum som si uvedomila až nedávno, keď sa mi narodila neterka. Musím povedať, že s mojou sestrou mám veľmi blízky vzťah, a tak ma mrzelo, že som s ňou nemohla byť počas celého obdobia, kedy jej rástlo bruško. Dokonca som skoro nestihla ani termín pôrodu a moju malú neterku som naživo videla len zopárkrát po narodení. Momentálne sledujem ako rastie len cez sociálne siete a najbližšie, ak vôbec dostanem dovolenku, ju uvidím až na Vianoce. S týmto negatívom sme sa zhodli aj s Naty, ktorá to vníma rovnako. Nemožnosť udržiavať vzťahy, nebyť s rodinou a zmeškanie dôležitých udalostí doma, vám niekedy môže privolať až pocit, že viac nie ste súčasťou tohto kruhu.
Nezabudnuteľné zážitky
Naopak táto práca ti zároveň zaručí mnoho zaujímavých zážitkov, od tých smiešnych až po tie menej šťastné. Kdekoľvek teda prídeš, tak ľudia, čo ťa poznajú, sa zaujímajú o pozadie tvojho života a chcú počuť tvoje príbehy. Zážitkov máš toľko, že môžeš o nich hovoriť aj niekoľko hodín a tak nehrozí, že by sa s tebou niekto nudil.
Život v Dubaji
S mojimi kolegyňami sme sa rozdelili na dva tábory ohľadom života v Dubaji. Tu musím dodať, že existujú len 2 skupiny ľudí, a to tí, ktorí Dubaj milujú a tí, ktorí ho neznášajú. To, do ktorej skupiny zapadneš, následne rozhodne o tom, či je Dubaj pre teba benefitom alebo naopak negatívom tohto života. Ja Dubaj milujem, pretože mám celoročný prístup k moru, je tu teplo, mám na výber z množstva aktivít, a teda sa tu nikdy nenudím. Niekomu však príde umelý a falošný. Tiež je problém s prepravou a reálne, ak sa nechceš tlačiť v metre s ostatnými a zbytočne platiť stále za taxík, tak si auto musíš kúpiť.
Žiadna rutina
Ďalším negatívom je aj nepravidelná rutina v živote. Dňom, kedy sa staneš letuškou, môžeš úplne zabudnúť na pravidelný spánok, stravu alebo voľné víkendy. Mne osobne veľmi chýba to, že nemôžem ísť každý deň spať v rovnakom čase a spolu sme sa zhodli aj na tom, že náročný je aj odpočinok pred nočným letom. V jednoduchosti povedané nedokážeš prinútiť telo, aby šlo spať v čase, kedy nie je unavené, a to len preto, aby si sa energicky pripravil na ďalší let. V realite to potom vyzerá tak, že si poobede ľahneš do postele s nádejou, že zaspíš, no nakoniec ti zazvoní budík s tým, že je čas sa začať pripravovať. Takto si potom nútená fungovať aj viac ako 24 hodín, čo je niekedy veľkou výzvou.
Zdravie
Celý tento životný štýl pôsobí veľmi lukratívne, avšak môže vyústiť aj k rôznym zdravotným komplikáciám. Nedostatok spánku a nepravidelnosť stravy sa vedia odzrkadliť na tvojej pokožke – akné, padanie vlasov, ale aj na priberaní/chudnutí. Vplyvom lietania máš aj väčšiu náchylnosť na kŕčové žily a taktiež si pravidelne v kontakte s rôznymi ľuďmi, čo dá pre zmenu zabrať tvojej imunite. Tí menej odolnejší sú potom chorí každý mesiac. Inak ak si ešte nepočul o skrytých rizikách chrípky a prechladnutia počas letu, tak odporúčam si prečítať článok, na ktorý sa dostaneš po kliknutí na nasledujúci obrázok.
Istota
Poslednými negatívami, ktoré by som uviedla je tzv. „reporting culture“ a žiadna istota. Žiadna chyba sa neodpúšťa, a tak vieme byť reportnutí za čokoľvek. V letectve máme obrovskú zodpovednosť za bezpečnosť pasažierov, no častokrát sa práve tí na nás pozerajú len ako na čašníčky a nerešpektujú nás. Niekedy musíme čeliť správaniu zo strany cestujúcich, ktorí nám v jednoduchosti chcú dať pocítiť, že oni sú tu tí, ktorí si kúpili letenku a my tie, ktoré ich kvôli tomu musíme obskakovať. Títo cestujúci dokážu vyvolať drámu z malých vecí, ako je napríklad to, že nám pre nich neostal kurací sandwich, ale iba sladká buchta. Neraz sa mi stalo, že som bola dokonca svedkom, kedy si cestujúci prikrášlil situáciu podľa seba a skoro dostal moju kolegyňu do problémov. Za rôzne reporty následne môžeme dostať tzv. „warning“, ktorý môže výrazne ovplyvniť našu kariéru do budúcna. Z tohto dôvodu je táto práca nestabilná a vždy musíš mať plán B, C alebo D.
“Nemožnosť udržiavať vzťahy, nebyť s rodinou a zmeškanie dôležitých udalostí doma, vám niekedy môže privolať až pocit, že viac nie ste súčasťou tohto kruhu.”
Sklony k úzkostiam až depresiám
Všetky negatíva dokopy tak časom niekedy môžu vyústiť až k úzkostiam alebo depresiám a vtedy je na čase s týmto povolaním skončiť. Nie každý totiž dokáže byť dlhodobo sám, nemať osobný kontakt s rodinou, priateľmi, nemať pravidelný režim, dostatočný spánok a byť celý čas pod stresom. Za moju krátku kariéru som už stretla 4 ľudí, ktorí čelili týmto problémom a preto viem, že je to v tejto brandži úplne bežné a že táto práca jednoducho nie je doživotná, resp. pre každého. Mne momentálne vyhovuje, ale aj napriek tomu už teraz mám svoj plán B aj C. 😊
Najčastejšie dôvody, pre ktoré letušky dávajú výpovede
Nižšie ti ešte uvediem najčastejšie dôvody, pre ktoré letušky dávajú výpovede podľa mňa a mojich kolegýň. 🙂
Anna uviedla, že: „Podľa môjho názoru dajú výpoveď letušky najčastejšie z dôvodu, že sa chcú vrátiť domov za rodinou, resp. založiť si vlastnú. Veľa ľuďom ale ani táto práca nesadne a životný štýl celkovo. Plus sú stewardi, ktorí si prídu len našetriť peniaze, aby si potom mohli otvoriť vlastný biznis.“
Naty za najčastejší dôvod naopak považuje zdravotné problémy: „Ja si myslím, že práve nespanie, únava je najčastejším dôvodom výpovede, pretože to vedie k zdravotným problémom. Viem, že pre veľa ľudí je veľkou nevýhodou aj Dubaj, avšak o tom nikto otvorene nehovorí.“
Alex naopak vidí najväčší problém v tom, že ich tento životný štýl omrzí: „Letušky časom chcú mať naspäť taký kvázi normálny život, pretože to, čo my máme, je len taká bublina a podľa mňa tento životný štýl po čase prestane ľudí baviť, po niekoľkých rokoch. Ľuďom začne chýbať spanie v noci, voľné víkendy, ale časom ich aj omrzí práca s ľuďmi. Taktiež si myslím, že žijeme v neustálom strese a aj to môže byť jedným z hlavných dôvodov, prečo letušky viac túto prácu nezvládajú.“
Janka sa prevažne stotožnila s názorom Anny a uviedla, že: „Najväčším negatívom tejto práce je to, že sme ďaleko od rodiny a od domova. Máme rozhodený režim a nejde to veľmi skĺbiť s deťmi do budúcna. Povedala by som, že toto je aj dôvod, prečo dievčatá najčastejšie odchádzajú.“
Ja zastávam názor, že najčastejším dôvodom výpovede je najmä práca s ľuďmi v kombinácii s nespavosťou a samotou. Dokonca aj mne po roku a pol už začína chýbať taký ten pocit, že sa vraciam domov, k rodine, že na mňa jednoducho doma niekto čaká komu sa môžem vyrozprávať, s kým môžem tráviť čas. Aj napriek tomu, že nemám rada stereotyp, tak začínam vidieť výhody mojej predošlej kancelárskej práce, ktorá mi umožňovala ísť spať každý večer v rovnakom čase. Taktiež práca s ľuďmi je niekedy veľmi náročná. Nie všetci sú totiž milí a úctiví voči nám. Každopádne momentálne stále pozerám na svet cez ružové okuliare a neviem si predstaviť presedlať na inú prácu, ktorá by mi dala menej benefitov ako táto.
Povedala by som, že cestovanie a náš životný štýl je aj napriek všetkým negatívam akousi drogou, ktorej sa nevieš a ani nechceš len tak vzdať, pretože zrazu ti príde svet taký malý a taký dostupný.
Na tomto článku sme spolupracovali 5 báb, 5 letušiek, ktoré sme sa takmer vo všetkom úplne zhodli. Ak by ti však bolo niečo nejasné alebo by si sa chcel/a na niečo opýtať, kľudne kontaktuj ktorúkoľvek z nás na instagrame, na ktorý sa dostaneš po kliknutí na meno. Som si istá, že aj dievčatá ti veľmi rady zodpovedia akúkoľvek otázku. 🙂 Anna, Naty, Alex a Janka ďakujem za spoluprácu! 🙂 Môj IG nájdeš tu nela_balas.