Letisková bezpečnostná kontrola je jedným z dôležitých krokov predchádzajúcich nástupu na palubu lietadla, pretože má zaistiť bezpečné cestovanie všetkých pasažierov a personálu. Je však potrebné uviesť, že každé letisko, ale aj aerolinka môžu mať upravené pravidlá toho, čo sa považuje za bezpečné a čo nie. Vo väčšine sa však stretneš s podobnou kategorizáciou vecí. Ja sa v tomto článku zameriam najmä na predmety, ktoré sa týkajú väčšiny letísk, preto ber tento článok ako odrazový mostík a každú pre teba dôležitú informáciu si pre istotu over s konkrétnym letiskom a konkrétnou leteckou spoločnosťou.
“Niektoré veci je povolené mať len na palube lietadla, iné iba v podpalubí a potom sú tu tie, ktoré do lietadla vôbec nepatria.”
Povolený obsah príručnej batožiny pozná takmer každý dokonale. Existujú však niektoré veci, pri ktorých ťa možno prekvapí, že sú zakázané alebo že sú naopak povolené.
Pre lepšiu orientáciu, si preto predmety rozdelíme do 4 skupín, a to na tekutiny, elektroniku, lieky a osobné predmety.
-
Tekutiny
Na väčšine letísk sa stretneš s pravidlom, že tekutiny, gély alebo aerosóly musia byť v nádobkách s maximálnym objemom 100 ml, pričom taktiež musia byť umiestnené v JEDNOM priehľadnom a uzatvárateľnom plastovom vrecku s objemom 1 liter.
Toto pravidlo bolo zavedené po tom, čo sa v roku 2006 odhalilo plánovanie teroristických útokov na viacerých transatlantických letov z Anglicka do USA a Kanady. V tom čase sa totiž zistilo, že teroristi mali v pláne prepašovať na prvý pohľad neškodné tekutiny na palubu lietadla, z ktorých (po ich následnom zmiešaní) by boli schopní vytvoriť výbušniny.
Medzinárodné orgány vtedy zhodnotili, že v danom čase používaná technológia nebola dostatočná na odhalenie tejto hrozby a preto, aby sa zminimalizovalo riziko prepravy nebezpečných látok, boli prijaté prísne opatrenia.
Obmedzenia mali/majú umožniť pracovníkom bezpečnostnej kontroly jednoduchšie skontrolovať obsah tekutín.
A teraz sa pýtam, vedel/a si, že pri tejto kontrole smieš použiť iba JEDNO plastové vrecko s obsahom 1 litra? 😄 Väčšina sa totiž domnieva, že 1 liter je obmedzenie množstva tekutín, ktoré si smieš vziať na palubu. ÁNO, aj NIE. Ide hlavne o OBSAH PLASTOVÉHO SÁČKU. Preto ak vmestíš všetky nádoby s obsahom tekutín spolu max. 1 liter do tohto plastového sáčku s tým, že ho bude možné aj zatvoriť, tak je všetko v poriadku. Avšak kľudne sa môže stať, že ti do 1 sáčku vojdú iba 2 voňavky s množstvom dokopy 200 ml a vtedy ti na niektorých letiskách zvyšok tekutín vyhodia.* Ako príklad uvádzam Južnú Kóreu alebo Japonsko, kde berú bezpečnosť veľmi prísne.
* Výnimka sa môže vzťahovať na lieky, dojčenské mlieko alebo potraviny pre pasažierov so špeciálnou diétou.
Väčšina letísk to však takto prísne už nerieši a pracovníci ti umožnia použiť aj viacero plastových vreciek. V takomto prípade nie je ani v ich silách skontrolovať, či si prekročil/a obmedzenie 1 litra tekutín a preto sa kľudne môže stať, že si na palubu so sebou vezmeš toho viac. Nič tým však nikomu nehrozí, pretože obmedzenie je len pre uľahčenie práce zamestnancom bezpečnostnej kontroly, ktorí každú tekutiny musia dôkladne skontrolovať. Obmedzením sa tak malo len zabezpečiť, že cestujúci budú prepravovať menej tekutín, čo zároveň uľahčí a urýchli túto kontrolu.
V závere by som chcela dodať, že s pokrokom technológie sa postupne toto opatrenie z letísk vytráca. Niektoré skenery totiž dokážu detailne analyzovať obsah batožiny, a to aj vrátane tekutín.
-
Elektronika
Elektronické zariadenia ako notebooky, tablety, mobily alebo elektronické cigarety je povolené priniesť so sebou na palubu lietadla. Každá aerolinka si však vie upraviť toto pravidlo obmedzením ich počtu. U Emirates je to max. 15 kusov. Tieto zariadenia však musia byť zabalené/oddelené od seba. Dôležité je, aby pri lítiových kovových batériách obsah kovového lítia nepresiahol 2 gramy a pri lítium-iónových batériách nesmie watthodinový výkon prekročiť 100 watthodín. (Ak by prekročil, tak bude potrebné predchádzajúce schválenie zo strany aerolinky). Tieto všetky zariadenia sú povolené na palube aj v podpalubí s výnimkou elektronických cigariet a tzv. vapeok, ktoré je povolené mať iba v príručnej batožine.
Malá rada –nefajčí, ani nevejpuj na weckách. Aj obyčajný deodorant totiž vie aktivovať detektor dymu 😊. Na našich letoch je to dokonca tak prísne, že ak ťa ´prichytíme, po prílete do destinácie si ťa rovno vyzdvihne polícia a naozaj nechceš mať s nimi opletačky a skazený celý výlet. Každý incident sa zároveň zapíše do tvojho profilu a bude to tam aj o 20 rokov neskôr, keď sa rozhodneš opäť cestovať s našou spoločnosťou. Crew si tak dá na teba veľký pozor pri každom ďalšom lete.
POZOR ! Niektoré letiská/aerolinky môžu obmedzovať dĺžku nabíjacích káblov, ktoré si môžeš vziať na palubu lietadla, na 1 m alebo dokonca menej (spravidla sa však stretávam s jedným metrom). Ide o prevenciu nebezpečných situácií, kedy by dlhé káble mohli byť potenciálne použité na obmedzovanie pohybu osôb. Maj preto dlhšie káble radšej v podpalubnej batožine, pretože ak už prídeš k bezpečnostnej kontrole a vyhodnotia to ako problém, nebudeš mať viac možnosť si tieto káble dať do podpalubia.
Ak máš u seba powerbanku, tak tá je povolená IBA v príručnej batožine.
Drony niektoré spoločnosti akceptujú aj na palube lietadla, avšak zvyčajne musia byť v podpalubí. Zároveň môžeš byť požiadaný/á, aby si zabezpečil/a lítiové batérie, prípadne ich oddelil/a a vzal/a so sebou na palubu. Tu je však dôležité pripomenúť, že drony sú v niektorých krajinách ILEGÁLNE a preto nemusia byť vôbec akceptované na niektorých letoch, a to aj v prípade tranzitu cez danú destináciu (pr. Jordánsko). Preto si radšej over možnosti používania dronov pred každou cestou. Môžeš tak urobiť cez oficiálne webstránky leteckých úradov tých-ktorých krajín alebo cez niektoré aplikácie ako je napr. AirMap a B4UFLY. Takto zistíš, ktoré krajiny vyžadujú schválenie na používanie dronov, resp. ich používanie úplne zakazujú.
Videl/a si už videá s batožinou, na ktorú si jednoducho sadneš a odvezie ťa až ku GATE-u? Tieto SMART batožiny sú v lietadle povolené len v prípade, ak ich baterka je odnímateľná a pokiaľ sú po celý čas letu vypnuté. Povolené v podpalubí aj na palube. V podpalubí však táto baterka musí byť oddelená a držaná u pasažiera na palube.
Hoverboardy, elektronické kolobežky, jednokolky sú zakázané v lietadle bez ohľadu na to, či je možné vybrať ich batériu. Aj tu však platí, že niektoré aerolinky majú výnimku a umožňujú tieto predmety prepravovať ich lietadlom.
“Bez ohľadu na to, či si skúsený cestovateľ alebo letíš po prvý krát, odporúča sa, sa vždy oboznámiť s pravidlami letiska aj leteckej spoločnosti. “
-
Lieky
Pri kvapalných liekoch, ak ich obsah presahuje 100 ml, je potrebné, aby boli zabalené v ich originálnom balení, ktoré uvádza obsah liečiva a odporúčané dávkovanie. Ideálne je mať pri sebe aj kópiu lekárskeho predpisu.
Pri pevných liekoch sa nemusíš báť žiadneho obmedzenia. Tieto lieky môžeš mať u seba v príručnej batožine, ale aj v podpalubnej. Je však potrebné myslieť na to, že podpalubná batožina sa v niektorých prípadoch môže stratiť a ty následne nebudeš mať k dispozícii svoje lieky.
Taktiež sú krajiny, ktoré niektoré liečivá zakazujú a sú považované za drogu. Jednou z prísnych destinácií je napr. Austrália. Pri vstupe do Austrálie musíš vyplniť vyhlásenie, že nemáš pri sebe žiadne lieky, ktoré sú v ich krajinách ilegálne. Ja preto vždy napíšem, že mám u seba lieky a oni následne zhodnotia, či sú legálne alebo nie. Ak nie sú, tak ich jednoducho vyhodia. V prípade však, že lieky nedeklaruješ a následne náhodná kontrola ukáže, že máš pri sebe nepovolené lieky, tak sa môžeš dostať do nepríjemnej situácie.
Odporúčam preto si vždy pred cestovaním zistiť, či lieky, ktoré potrebuješ na dennodennej báze sú v danej krajine povolené a ak nie, ešte doma nájsť za ne vhodnú alternatívu.
Injekcie, injekčné lieky (pr. Inzulín) sú povolené, avšak je potrebné o tom informovať bezpečnostný personál. Bude to tak podrobené dodatočnej kontrole. Tu opäť odporúčam mať pri sebe kópiu lekárskeho predpisu alebo akékoľvek potvrdenie na ich užívanie. Myslí však na to, že slovenskému jazyku mimo SVK nikto rozumieť nebude.
Poslednú vec, ktorú by som v tejto skupine spomenula je ortuťový teplomer. Povolený je iba 1 na osobu a iba v podpalubnej batožine s tým, že musí byť dôkladne zabalený, aby nedošlo za žiadnych okolností k jeho poškodeniu.
“Niektoré skenery dokážu detailne analyzovať obsah batožiny, a to aj vrátane tekutín.”
-
Osobné predmety
Na palubu si môžeš vziať so sebou vo všeobecnosti všetko, čo nijakým spôsobom nemôže byť použité ako zbraň. Tu sa však pozastavím nad nožničkami, pretože o nich málokto vie, že sú povolené. Nožničky však musia spĺňať určité podmienky, a to, že ich čepeľ musí byť kratšia ako 6 cm alebo ich špička musí byť tupá. Čepeľ sa meria od miesta, v ktorom sú nožničky zložené až po ich špičku.
Taktiež šijacie potreby, ako šijacie ihly, špendlíky ale aj zicherky sú povolené, avšak musia byť správne zabalené.
Ak svoj voľný čas rada tráviš pletením alebo háčkovaním, tak ver tomu, že túto činnosť môžeš vykonávať aj počas letu. Pletacie ihlice, ale aj háčiky na háčkovanie a priadze je povolené mať so sebou na palube.
Ak cestuješ so svojím fotoaparátom, tak pozor pri fotoaparátoch s filmom s vysokou citlivosťou. Fotoaparáty vo všeobecnosti nie sú zakázané, avšak pri citlivosti ISO 800 a vyššie je riziko, že skenery pri kontrole poškodia tieto filmy, v dôsledku čoho môže dôjsť k preexponovaniu, príp. zhoršeniu kvality fotiek. Pri týchto fotoaparátoch preto požiadaj o ich ručnú kontrolu. Taktiež niektoré profesionálne a stredoformátové fotoaparáty, ktoré používajú väčší formát filmu (pr. 120mm film) môžu citlivo reagovať na röntgenové žiarenie.
Ideš kempovať? Kempingové variče a palivové nádoby možno prevážať za predpokladu, že palivová nádrž bola úplne vypustená a bolo eliminované nebezpečenstvo. Tu však nezabudni získať následné schválenie k ich prevážaniu.
Si fajčiar/ka? Jeden malý zapaľovač môžeš a dokonca musíš mať pri sebe vo vrecku, pretože v podpalubnej batožine je prísne zakázaný.
Ak si na dovolenku so sebou berieš aj čistiace prostriedky (u crew úplne bežné), tak nezabudni na to, že aj v check-in batožine je ich množstvo obmedzené. V prvom rade však tieto dezinfekčné, čistiace prostriedky nesmú byť horľavé, toxické a ich množstvo nesmie presiahnuť 2 kg alebo 2 l, pričom každý výrobok zároveň nesmie presiahnuť 0,5 kg alebo 0,5 l. Vypúšťacie ventily na aerosóloch musia byť chránené uzáverom, aby sa zabránilo neúmyselnému uvoľňovaniu obsahu.
S čím sa často stretávam je aj fakt, že ľudia sú veľakrát prekvapení, že si do lietadla so sebou nemôžu vziať sebaobranné prostriedky ako napr. slzný sprej alebo taser. Tieto prostriedky sú celkovo zakázané a nie je možné si ich zbaliť ani do podpalubnej batožiny.
Čo ma naposledy prekvapilo bolo, keď som na bezpečnostnej kontrole videla ako jednému cestujúcemu vytiahli z batožiny lepiacu pásku, poučili ho o tom, že je to zakázané a zapísali si jeho údaje do systému. Samozrejme, že mi to nedalo a tak som začala googliť. Podľa všetkého lepiace pásky nie sú zakázané na všetkých letiskách, ale môžeš sa bežne stretnúť s tým, že ti ju z batožiny vyberú. Taktiež niektorí budú kontrolovať, či je dosť pevná na to, aby mohla byť považovaná za hrozbu (neoprávnené obmedzenie pohybu ľudí) alebo je úplne neškodná.
Nie všetky nafukovacie predmety na palube lietadla sú povolené. Napríklad s takým balónom sa treba rozlúčiť ešte pred vstupom do lietadla. Nafukovací vankúš pod nohy taktiež nie je akceptovaný u všetkých leteckých spoločnostiach. Ide najmä o bezpečnostné hľadisko, kedy v prípade núdzovej situácie, by mohol predstavovať vážnu prekážku. Nafukovací vankúš okolo krku je však bez problémov akceptovaný všetkými aerolinkami.
Bez ohľadu na to, či si skúsený cestovateľ alebo letíš po prvý krát, odporúča sa, sa vždy oboznámiť s pravidlami letiska aj leteckej spoločnosti. Niektoré veci je totiž vo všeobecnosti povolené mať len na palube lietadla, iné iba v podpalubí a potom sú tu tie, ktoré do lietadla vôbec nepatria. AVŠAK niekedy môže nastať situácia, kedy s vecou jednoducho prejdeš cez letiskovú kontrolu, no následne pri nástupe do lietadla zistíš, že letecká spoločnosť túto vec na palube nepovoľuje. Vedieť, čo si smieš, resp. nesmieš zbaliť do podpalubnej a príručnej batožiny, ti tak pomôže sa vyhnúť zbytočnému stresu a zabezpečiť ti príjemný štart tvojho cestovateľského príbehu.
V závere by som už len dodala, že aj napriek tomu, že proces bezpečnostnej kontroly sa niekedy zdá byť veľmi zdĺhavý a prísny, je jedným z najdôležitejších krokov samotného cestovania lietadlom. Na lete totiž aj napriek tomu, že máme za sebou kurz sebaobrany, by sme nedokázali čeliť vážnejším hrozbám. Táto kontrola preto výrazne pomáha k tomu, aby mohla byť letecká preprava považovaná za najbezpečnejšiu na svete.
Ak však budeš mať k tejto téme nejaké otázky, tam ako vždy aj teraz ma môžeš kontaktovať na mojom instagrame nela_balas.
Ak by si sa chcel/a dozvedieť viac o bezpečnosti pri cestovaní lietadlom, tak ti odporúčam článok, na ktorý sa dostaneš po kliknutí na nasledujúci obrázok. V tomto článku sa napr. dozvieš aj načo je potrebné vyťahovanie okenných clon. Neboj sa lietadlo pri zatiahnutej clone nespadne 😊.